V zdravstvu je vse več nasilnih dogodkov. Vedno več je zgodb zdravstvenih delavcev, ki doživljajo nasilje na svojem delovnem mestu. Z vami delimo zapisa dveh oseb, ki sta nasilje doživeli na lastni koži.
‘’Ob sprejemu sem gospodu sporočila, da zaradi pozitivnega urinskega testa ne more biti sprejet, ker se je ob ambulantnem pogovoru pred sprejemom zavezal, da bo negativen na vse ilegalne substance, saj da z njimi nima težav … Na sprejem sem ga ponovno naročila naslednji teden in mu povedala, da bo takrat ponovno oddal urin (kot je stalna praksa v ustanovi). Gospod je ob tem vprašal ”Kaj ste rekla” in v istem trenutku skočil name (sedela sem na stolu) ter me odrinil, da sva oba padla na preiskovalno mizo za mano. Pri sebi je imel olfa nož, s katerim naj bi si v čakalnici rezal salamo. Ob napadu nad mano ga sicer ni uporabil, ga je pa kasneje brez težav pokazal osebju, ki je bilo prisotno ob napadu. Prisotno osebje je gospoda takoj odstranilo od mene, se je pa tudi sam takoj odmaknil, ko je osebje priteklo na pomoč.’’
‘’Ko mu odstanim koferdam, končno razumemo njegove grožnje, da smo že vsi trije mrtvi, da danes ne bomo zapustili te stavbe, večkrat ponovi vsem trem. Povem, da bomo čez 10 min nadaljevali delo in če lahko medtem počaka zunaj. Ko gre ven, kličemo varnostnika, on policijo in oni reševalce. Medtem se z asistentko in serviserjem skrijemo v čajno kuhinjo, ker izza vrat še vedno slišimo grožnje, kako nas bo vse pobil. Pomirjeni smo šele, po prihodu policije.’’
Družba še ni našla pravega odgovora na stopnjevanje nasilnih dogodkov, zato Zdravniška zbornica Slovenije v sodelovanju z Zbornico-Zvezo in Lekarniško zbornico vodi kampanjo »Ne! nasilju v zdravstvu«, v kateri lahko tudi vi prispevate svoj podpis za spremembo zakona, ki bi omejil nasilje v zdravstvenih organizacijah.
Elektronska oddaja podpisa na e-upravi vam bo vzela manj kot dve minuti, vendar je prav vsak glas pomemben, saj moramo zbrati 5.000 podpisov.
S predlagano spremembo kazenskega zakonika bo nasilje nad vsakim zdravstvenim delavcem in sodelavcem preganjano kot napad na uradno osebo.
Podporniki pobude za spremembo zakonodaje so različni zdravstveni delavci, ki si želijo, da bi bilo njihovo delovno okolje varno. K oddaji podpisa sta spodbudili tudi prof. dr. Bojana Beović, predsednica Zdravniške zbornice in doc. dr. Nena Kopčavar Guček, vodja delovne skupine Ne dopuščajmo nasilja, ki sporočata, da bo sprememba prinesla nekaj dobrega ne samo zdravstvenim delavcem ampak vsem, ki potrebujejo zdravniško oskrbo. Varno okolje je namreč edina možnost, da se paciente obravnava varno, kvalitetno, profesionalno in prijazno.
Povezava do izjave:
Reševalec motorist Marko Petković na Reševani postali UKC LJ: “Z oddajo podpisa za spremembo zakona verjamem, da bodo varnejši delovni pogoji prispevali k boljšemu varstvu pacientov in naši sposobnosti zagotavljanja nujne medicinske pomoči.”
Zveza študentov medicine Slovenije: “Smo študentje medicine in tudi mi smo oddali svoj podpis, ker si želimo delati v okolju, ki je varno tako za paciente kot tudi zdravstvene delavce. Zato tudi ti oddaj svoj podpis in reci Ne! nasilju v zdravstvu!”
Povezava do izjave:
Kako lahko sodelujem?
10. maja je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov podpore pobudi za spremembo Kazenskega zakonika, s katero bi se zagotovilo varnejše pogoje za delo zdravstvenih delavcev oz. sodelavcev in varnejšo obravnavo ter zdravljenje pacientov.
Video navodila, kako oddati elektronski podpis:
ELEKTRONSKI PODPIS PREKO E-UPRAVE
- Prijavite se na tej povezavi >>> ali poiščite na spletni strani e-Uprava obrazec Podpora volivca pobudi za vložitev predloga Zakona o spremembi Kazenskega zakonika
Za prijavo potrebujete kvalificirano digitalno potrdilo ali SMS pass ali novo elektronsko osebno izkaznico. Po prijavi z e-identiteto se vaši osebni podatki v obrazec prenesejo samodejno.
Za obdelavo obrazca lahko s seznama izberete katerokoli upravno enoto, pri čemer zaradi obremenjenosti upravno enoto Ljubljana odsvetujemo.
- Elektronsko podpišite obrazec
Elektronskih obrazcev vam ni treba tiskati, overjati in pošiljati na Zdravniško zbornico Slovenije.
Postopek vam bo vzel manj kot dve minuti, lahko pa ključno izboljša odnose in pogoje dela v zdravstvu. Podpis lahko prispevate tudi z overitvijo obrazca na upravni enoti, ki ga pošljete na Zdravniško zbornico Slovenije.
Več informacij o postopku in predlogu zakona je dostopnih na spletni strani zbornice. https://www.zdravniskazbornica.si/ne!-nasilju-v-zdravstvu
Povezava za elektronski podpis: https://e-uprava.gov.si/si/podrocja/vloge/vloga.html?id=7705