Vztrajni glavobol vas lahko moti celo vsak dan in znatno poslabša kakovost vašega življenja. Vzroki zanj so različni. Najpogosteje so to stres, izčrpanost, pa tudi poškodbe glave ali bolezni, katerih simptom je bolečina. Preberite, kako se z domačimi zdravili spopasti z obolenjem in kdaj obiskati zdravnika.

Kako ublažiti vztrajni glavobol?

Protibolečinska zdravila, ki so na voljo brez recepta, so učinkovit način za lajšanje glavobola. Običajno se uporabijo zdravila iz skupine nesteroidnih protivnetnih zdravil, ki vsebujejo npr. ibuprofen. Dobro deluje tudi paracetamol, ki sodi med enostavne protibolečinska zdravila. Ibuprofen je učinkovina z protibolečinskim in protivnetnim učinkom, ki se lahko uporablja za zdravljenje blage do zmerne bolečine. Na voljo so tudi zdravila, ki vsebujejo kombinacijo ibuprofen in paracetamola. Združujejo učinke obeh zdravilnih učinkovin, kar lahko poveča učinkovitost zdravljenja, če se uporabljajo v skladu z navodilom za uporabo.

Ne pozabite, da je treba pri izbiri zdravila proti bolečinam upoštevati vrsto in resnost vaših težav ter vsa druga zdravila, ki jih jemljete. Če ste v dvomih, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

Druga domača zdravila proti glavobolu

Poleg protibolečinskih zdravil lahko pri glavobolu pomagajo tudi druge metode, kot so:

  • počitek v temnem, mirnem prostoru, stran od dejavnikov, ki lahko sprožijo napad ali povečajo intenzivnost bolečine;
  • polaganje hladnega obkladka na čelo;
  • pitje velike količine tekočine, po možnosti ohlajene in negazirane vode;
  • izogibanje stresu, če to ni mogoče, pa osvajanje tehnik sproščanja.

Če je glavobol močan in vztraja, se je treba posvetovati z zdravnikom, da izključi resnejše vzroke za nelagodje.

Kdaj morate obiskati zdravnika?

Vztrajnega glavobola ne smete podcenjevati, zlasti če se ponavlja in ga spremljajo dodatni simptomi, saj je lahko sekundarni simptom bolezni, ki lahko ogrozijo vaše zdravje. Če imate kronični glavobol, se naročite na pregled pri svojem osebnem zdravniku. Če bo menil, da je to potrebno, vas bo napotil tudi na laboratorijske preiskave ali vam izdal napotnico za nevrologa.

Če se sprašujete, kateri simptomi bi vas morali skrbeti, bodite pozorni, ali napad spremljajo: visoka vročina ali naraščajoča jakost kljub jemanju protibolečinskih zdravil ali dolgotrajna bolečina.

Informacija pripravljena februar 2024, SI2402167654.
Vsebino omogoča Lek d.d.

Url članka: https://zdravstvena.info/kako-se-spopasti-z-vztrajnim-glavobolom.html