Skrb za rekreacijo, razvedrilo in koristno delo

Prosti čas, rekreacija in razvedrilo so pomembni za dvig samozavesti, samospoštovanja, občutka pripadnosti, zaupanja … Starostniku ponudimo tisto razvedrilo, ki ga veseli in bogati. Zaposlimo ga s tistimi opravili, ki jih je rad delal že prej: pletenje, gospodinjska opravila, branje knjig, reševanje križank …

 

UGOTAVLJANJE POTREB PO RAZVEDRILU, REKREACIJI IN KORISTEM DELU

Starostnik si sam poišče delo, razvedrilo in je zadovoljen. Starostnik si sam ne zna zapolniti prostega časa, potrebuje nasvete, zaposlitev. Starostnik ni sposoben ali ne more sam poskrbeti za razvedrilo in zapolnitev prostega časa.

 

NALOGE MEDICINSKE SESTRE

Primerno moramo zaposliti starostnika. Vzpodbujamo ga k sodelovanju pri različnih aktivnostih in zaposlitvenih dejavnostih. Vedro se moramo pogovarjati z njim in smejati, pri tem pa moramo paziti da nismo žaljivi. Pomembno je tudi, da upoštevamo bolnikove želje in zmožnosti ter ga poslušamo in se z njim veliko pogovarjamo.

Odtegniti ga moramo od samotarstva in utrudljivemu razmišljanju, da se zbistri saj bo to koristilo njemu in njegovim sostanovalcem. S tem dosežemo, da se bo gibal, posledično pa bo imel še boljšo prebavo, spanec, tek in boljši krvni pretok. Poskrbeti moramo da tiste, ki berejo ne sme motiti televizija ali radio, da imajo dovolj literature za branje, saj jim je ta bližje in jo bolj razumejo, prav tako pa jih bolj razvedri.

Starejši zelo radi pripovedujejo zgodbice iz mlajših let. Pripovedujejo jih vedno z istim veseljem kot prvič, čeprav tudi že desetič istega dne. Poskušamo si vzeti čas in jih poslušati. Starostnik naj se vključuje v različne terapevtske skupine, kreativne delavnice, interesne skupine, bralno skupino, druženje v skupinah, molitvene skupine, tombole … Pri aktivnostih ga vzpodbujamo in vedno pohvalimo. Za pridobivanje spretnosti je zelo priporočljivo sodelovanje z delovnim terapevtom in fizioterapevtom.


KRITIČNO MNENJE

Menim, da so v DSO Jesenice nekateri stanovalci še premalo aktivni. Se pa zavedam, da najbrž primanjkuje osebja, ki bi se ukvarjalo s stanovalci. Z stanovalci smo se igrali domine, vendar mislim, da to ni dovolj. Kljub starosti bi morali stanovalci ohranjati svojo gibljivost. Ko bodo enkrat izgubili tonus mišic in gibljivost, si bodo le-te težko pridobili nazaj, predvsem, ker niso več rosno mladi.

[wp_ad_camp_1]

 

 LITERATURA

Dom upokojencev Jesenice. 2010. Dostopno na http://www.dom-jesenice.si/Ponudba/Delovnaterapija.aspx.

Grenc. Delo sestre z ostarelimi bolniki. Dostopno na:  http://www.obzornikzdravstvenenege.si/Celoten_clanek.aspx?ID=55d1b23b-6698-4daf-8fec-edd3cac584f6.

Kobal Straus. Nega in oskrba starostnika. Idrija, 2009. Dostopno na: http://www.najblog.com/media/5991/20090421-Nega%20in%20oskrba%20starostnika-27-izro%C4%8Dki.pdf.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja