Odvzem polne krvi

Polna kri se predela s postopki centrifugiranja, sedimentiranja, filtriranja, pranja, zamrzovanja in odmrzovanja v krvne komponente. Je odvzeta kri, pripravljena za transfuzijo ali nadaljnjo predelavo. Vsebuje eritrocite, trombocite, faktorje koagulacije in plazemske sestavine, razredčene s konzervansom. Učinkovitost je odvisna od časa hranjenja(pri 4°C do 48 ur). Uporablja se pri izvedbi izmenjalne transfuzije in zdravljenju obilne krvavitve.

MERILA SPREJEMLJIVOSTI ZA DAJALCA POLNE KRVI

Starost, telesna teža, vrednost hemoglobina v krvi krvodajalca, časovni interval med odvzemi krvi: MOŠKI = 3 mesece, ŽENSKE = 4 mesece

MERILA ZA TRAJNI ODKLON KRVODAJALCA

Bolezni srca in ožilja, bolezni osrednjega živčnega sistema, nagnjenost h krvavitvam, sladkorna bolezen, maligne bolezni, prenosljive spongiformne encefalopatije (TSE), intravenozna ali intramuskularna uporaba drog, tvegano spolno vedenje.

POTEK POSTOPKA

Krvodajalec pride v sprejemno pisarno, ga napotijo v laboratorij za preiskave in nato v prostor, kjer se izpolni vprašalnik, sledi pregled z zdravnikom v ambulanti in odvzem krvi, če so rezultati preiskav normalni. Iz odvzete polne krvi (centrifugiranje, sedimentiranje, filtriranje, pranje, zamrzovanje in odmrzovanje) dobimo določene krvne komponente. S tako imenovano komponentno terapijo tako zadostimo potrebam več bolnikov, saj vsak dobi le sestavine, ki jih glede na naravo bolezenskega stanja nima dovolj.  Uporabljamo jo le redko, v glavnem pri hudih krvavitvah, kjer je izguba krvi obsežna in življenje ogrožajoča.

ODVZEM POLNE KRVI:

Namestite se v udoben stol, medicinska sestra skrbno očisti predel na koži, kjer vas zbode z iglo. Lahko rečemo, da odvzem ne boli, kar vsekakor dokazuje to, da vsako leto na svetu daje kri okoli 80 milijonov ljudi.

Kri zbiramo v zaprt sistem plastičnih vrečk, ki kasneje omogočajo predelavo.

Ves material, ki ga pri odvzemu uporabljamo, je sterilen in za enkratno uporabo. Zato pri dajanju krvi ni možnosti okužbe. Krvodajalcu običajno vzamemo 450 ml krvi, kar predstavlja največ 13 % celotnega volumna krvi.

[wp_ad_camp_1]

Sam odvzem traja približno 5 do 10 minut ob stalni prisotnosti in nadzoru medicinske sestre. Odvzeta kri se zmeša z antikoagulantom in ohranitveno raztopino, dobimo pa koncentrirane eritrocite, koncentrirane trombocite ter svežo zamrznjeno plazmo.

Povzeto po: http://www.ztm.si/sl/register_darovalcev_kmc/ustanavljanje_in_pomen_registrov/ dne 22.4.2013

Literatura:

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja