Z drugo besedo ga imenujemo tudi seneni nahod. Pomeni pa vnetje nosne sluznice in obnosnih votlin.. Bolezni se pri 30-40% ljudi v nekaj letih pridruži še astma. Alergija je prekomeren odziv telesa na dražljaje, ki so telesu tuji. Da se sproži alergična reakcija, mora priti do prvega stika telesa z njegovim alergenom. (Mušič, 2006).
Seneni nahod je vrsta sezonske alergije in se pojavlja predvsem v obdobju od februarja do oktobra. Vzrok senenega nahoda je cvetni prah. Kot pri vseh alergijah je tudi pri senenem nahodu najbolje, da se čim bolj izogibamo alergenom. Težave se začnejo najpogosteje pojavljati pri najstnikih in pri mladih odraslih. Pri otrocih, mlajših od 5 let, so izredno redke. Alergijski rinitis je najpogostejša kronična bolezen dihal in ima velik vpliv na kvaliteto življenja in na psihično stanje bolnika (Šifrer, 2011).
Alegijski rinitis delimo na:
· sezonski – bolnik ima težave manj kot 4 dni v tednu ali manj kot 4 zaporedne tedne.
· celoletni – bolnik ima težave več kot 4 dni v tednu in več kot 4 zaporedne tedne.
Po jakosti pa ga delimo na:
· blagi – bolnik spi brez težav, ni motenih dnevnih aktivnosti, težave so nemoteče.
· srednji – bolnik slabo spi, motene dnevne, službene, šolske aktivnosti, ima hude težave (Šifrer, 2011).
ZNAKI ALERGIJSKEA RINITISA
Znaki in simptomi so:
· voden izcedek iz nosu,
· zamašen nos,
· kihanje,
· srbenje v nosu,
· vnetje in srbenje oči.
Prisotni so lahko vsi znaki ali pa le nekaj izmed njih.
Znaki alerijskega rinitisa so podobni znakom navadnega prehlada, le da težave trajajo dlje in se vsako leto pojavijo v istem obdobju. Prei sezonskem nahodu nimamo povišane temperature in glavobola, nos imamo zamašen le redko, je pa prisotno srbenje v nosu, vodni izcedek, kihanje in pogosto tudi vnetje oči. Simptomi in znaki nastopijo nenadoma in trajajo ves čas izpostavitve snovi, ki povzroča preobčuljivost. Simptomi in znaki so prisotni predvsem čez dan (Pisk, 2011).
ZDRAVLJENJE ALERGIJSKEGA RINITISA
Zdravljenje senenega nahoda se prilagodi teži, mestu in trajanju simptomov ter vplivu bolezni na kvaliteto bolnikovega življenja.
Najpomembnejši in najučinkovitejši ukrep je izogibanje povzročitelju težav – alergenu, kadar je to le mogoče. Pri sezonskem alergijskeu rinitisu je smiselno spremljati koledar cvetenja oziroma dnevno napoved koncentracije cvetnega prahu v zraku, ki je objavljena na spletni strani Agencije Republike Slovenije za okolje. Koristno je redno izpiranje nosu s fiziološko raztopino. Učinkovito je tudi zdravljenje z zdravili, kjer je potrebno natančno upoštevati podana navodila za uporabo (Pisk, 2011).
Za zdravljenje senenega nahoda so na voljo številna zdravila:
· fiziološka raztopina,
· zdravila, ki zmanjšajo alergijski odziv (antihistaminiki) in so na voljo v obliki tablet,
· zdravila za lokalno zdravljenje otekle nosne sluznice v obliki kapljic ali pršila za nos,
· zdravila za zdravljenje oteklih sluznic v nosu in obnosnih votlinah v obliki tablet,
· zdravila za lokalno zdravljenje alergijskega vnetja oči v obliki kapljic za oči (Mušič, 2006).
[wp_ad_camp_1]
Alergijski rinitis se lahko zdravi tudi z specifično imunoterapijo. To imunoterapijo zdaj imenujemo tudi specifično cepljenje proti alergiji na določen alergen. S postopkom zaporednih aplikacij standardiziranega alergena v individualno določenem zaporedju sprva povečujočih se koncentracij, pozneje pa le še vzdrževalnih, dosežemo v organizmu umirjenje senzibilitete in vzburljivosti tkiv na ta alergen. Specifično imunoterapijo pri senenem nahodu uvedemo le, če so bili predhodni postopki zdravljenja neuspešni. Imunoterapija je ob pravilno izbranih indikaciji uspešna v 80-90% (Košnik, 2013).
LITERATURA
Košnik. Alergijski rinitis. Dostopno na: http://www.klinika-golnik.si/strokovna-javnost/referencne-ambulante/datoteke/koordinator_odpusta.pdf.
Mušič. Živimo z alergijo. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2006; 39-47.
Pisk. Alergijski renitis ali seneni nahod. Gorenjske lekarne; dostopno na: http://www. gorenjske-lekarne.si/si/svetovanje/farmacevtov-nasvet/alergijski-rinitis-ali-seneni-nahod, 2011.
Šifrer. Alergijski rinitis – vnetje, ki ga povzroči alergija. Dostopno na: http://pza.si /Clanek/Alergijski-rinitis.aspx, 2011.